LAZZARETH - hudba, která léčí

DĚJINY

Historie bandu LAZZARETH má své počátky v minulém století. Tehdy, v průběhu bouřlivých společenských změn, dva mladí a neklidní studenti potřebovali tvůrčím způsobem zpracovat rozmanité zkušenosti, situace a nálady časné dospělosti. Majíce oba zálibu v bluesové, bluesrockové a hardrockové hudbě, začali se scházet na schodech sedmého patra vysokoškolských kolejí v Hradci Králové. Tak vznikli SAMIDVA. První veřejná vystoupení probíhala v rámci divokých studentských akcí, ale brzy následovaly další koncerty. V letech 1997-2001 podpořilo elektroakustické duo svou produkcí opakovaně Týden duševního zdraví v Hradci Králové, kulturní program pražské kavárny Na půl cesty a pardubického klubu Výměník. Dále SAMIDVA vystoupili během silvestrovských infernálií v kultovní hospodě Vládi France ve Štítarech u Kolína a v rámci zachování rovnováhy dobra a zla podpořili svým vystoupením rekonstrukci barokních kostelů v okolí Broumova. Také se podíleli na kulturním programu Domova v Anenské studánce a opakovaně vystoupili v legendárním AC klubu v Hradci Králové. Během koncertování se s duem SAMIDVA sešli na jednom pódiu taková esa hudebního šoubyznysu jako Sajkedelik Šraml Band, Sváťa Karásek a pozdrav pánbůh, Krásné Nové Stroje a Pavel Dobeš.

  • historie-leva.jpg
  • historie-prava.jpg

Pak plynul čas a hudba šla stranou.  Následoval kariérní postup, rodinný život, předvídatelné i nečekané zápletky, vzlety a pády. V roce 2012 se oba, tentokrát už muži v nejlepších letech, po delší pauze opět sešli a vystoupili v AC klubu v Hradci Králové. Ukázalo se, že přátelství, tvůrčí potenciál a láska k hudbě přestály veškerá protivenství, o čemž svědčila i odezva publika. Zároveň bylo jasné, že do stejné řeky nelze dvakrát vstoupit. Dlouho potlačovaná touha po hutnějším zvuku a plnokrevném aranžmá s rytmickou sekcí se důrazně hlásila o slovo. Bylo jen otázkou času, kdy souhra příznivých okolností uvede dlouho zanedbávané energie do pohybu. Už v létě roku 2013 se dávný fanoušek již neexistujícího dua SAMIDVA náhodně setkává s jedním členem této formace. Vlastně to setkání tak náhodné nebylo, došlo k němu díky diplomatické aktivitě jedné z nejmenovaných ctitelek členů elektroakustického dua. První oťukávání naznačilo podobné hudební cítění, shoda panovala i u některých inspiračních vzorů. Další potenciální spoluhráč se klubal z rodinného hnízda, pomalu se rodil zárodek dnešního složení souboru. Zbývalo najít bubeníka a přesvědčit druhého člena již neexistujícího elektroakustického dua, aby se stal frontmanem plnokrevné bluesrockové kapely.

V lednu 2014 je nová kapela na světě, ve složení zpěv, sólová kytara, doprovodná kytara, basa, bicí. Odhodlání, hudební sluch, sebeironie, zkušebna ani ochota ke zkoušení nechybí. Ale chybí název kapely. Hned první nápad se kupodivu líbí všem: Veřejná Zkouška. S tímto názvem lze snadno odbýt rýpavé kritiky po vystoupení argumentem, že šlo jen o veřejnou zkoušku. Ale jak se ukazuje, Veřejných Zkoušek a veřejných zkoušek už v Čechách bylo a je nespočet. První koncert se blíží a kapela je bez názvu. A pak se několik nápadů a významů spojí dohromady. LAZARETH; Hudba, která léčí! S tímto názvem kapela odehraje během roku 2014 čtyři koncerty (viz Foto).

Premiéra proběhne stylově na farmě Stanislava Pence během jeho tradičního kozího mejdanu. Atmosféra je vskutku biblická, první vystoupení se odehraje v chlévě mezi pobíhajícími kozami, ovcemi a zvědavě přihlížejícím hovězím dobytkem. Těsně před zazněním prvních tónů v dálce několikrát zahřmí a průtrž mračen téměř spláchne kapelu i s dobytkem do zapomnění. Ale vše se nakonec v dobré obrátí. Uvítací výbuchy organizátora a bučení nervózního skotu rychle vystřídají frenetické ovace publika. Mezi posluchači s různým stupněm změny vědomí později několikrát zaznívá: „LAZARETH je nejlepší kapela, která tady mezi těma kozama letos hrála.“  Je to jasné, bez Standova vřelého přijetí by byl svět ochuzen o jediného reprezentanta dirty blues 2.0. Díky Stando a vše dobré!

Následovala dvě vystoupení v AC klubu v Hradci Králové a v Divadle Jesličky tamtéž, opět s příznivou reakcí publika. Společné hraní rozproudilo tvůrčí síly a kapela postupně rozšířila počet vlastních písní. V roce 2015 byl úspěšný start zpomalen změnami na pozici bubeníka a úrazem zakládajícího člena kapely. A ještě se ukázalo, že v Čechách i v zahraničí již nějaké Lazarety a Lazarethy provozují činnost.  Vzdát zvučného názvu s mnoha významy se nám nechtělo, přišli jsme si na něj sami. Ale kromě originální vlastní tvorby a motta bylo třeba i v názvu učinit zřetelné rozlišení. Tak se zrodil LAZZARETH; Hudba, která léčí!

  • w25a6863.jpg
  • 303.jpg
  • dsc0589(1).jpg
Současní členové mají za sebou rozmanité hudební zkušenosti, ale všichni se shodují v jednom:
„LAZZARETH je nejlepší kapela, v jaké jsem kdy hrál.“
© VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA LAZZARETH - hudba, která léčí DESIGN © MILUŠE ŘEHŮŘKOVÁ, WWW.REGRAFIKA.CZ